GPS координати старт: 42.53832, 23.49958
GPS координати финал: 42.51723, 23.49091
Разстояние: 2.45 ч общо (до х.Пейова бука и обратно), 8 км общо
Степен на трудност: ★☆☆☆☆
GPS track:
Маршрутът от село Долни Пасарел до х.Пейова бука е приятен излет сред дебрите на Плана планина, гарниран с малко водопадче и прекрасни панорамни и горски гледки.
Има няколко варианта за маршрут от селото към хижата, три от тях стартират по стръмни пътеки в гората, а други три са по полегати черни пътища.Най-удобно е началото от село Долни Пасарел.
Как да стигнем до х.Пейова бука?
Начална точка е моста при село Долни Пасарел, на 50 минути от София.
Село Долни Пасарел се намира в Панчаревския пролом образуван от р.Искър. Разположено е на склоновете и на Плана, и на Лозенска планина, която е част от Средна гора.Проломът разделя Плана и Витоша от Средна гора.
Х.Пейова бука е единствената хижа в землището на с.Долни Пасарел.
Пътечката, която избрахме започна встрани от пътя и е стръмна в началото. Внимавахме за идващите коли, тъй като няма много видимост от близкия завой.
След задъхващото начало, започна приятна отсечка в широколистна гора.
Изненада беше добрата маркировка по пътя ( синьо, бяло и червено) и многобройните жълти табелки за х.Пейова бука, които буквално бяха на всяка крачка.
Има малък воден пад, за щастие жив и буен през Малък Сечко, когато направихме разходката.
В тази част и като цяло през по-голямата част на трасето, пътят е широк и просторен.
Имаше на няколко места по-къси алтернативни отсечки през гората, където част от нашата група се шмугна и се хвърли да изследва с ентусиазъм.
Сърцето на маршрута до х.Пейова бука
Най-интересната за мен част беше на високата част по билото, където се разкрива обширен хоризонт към няколко планини – Рила, Стара планина, Лозенска планина/Средна гора.
Нямаше как пропуснем блестящата огледална повърхност на язовир Искър.
Това е най-големият по обем и втори по площ язовир в България. За времето, когато е бил построен, той е бил най-голямото техническо съоръжение у нас.
Освен мозайката от планински върхове на хоризонта, алените храсти на шипковите храсти допълваха пъстрата горска палитра от цветове.
Финална отсечка до х.Пейова бука
След билото, пътеката продължи да се вие в великолепната широколистна гора на Плана.
Имаше за разнообразие, участъци с брези,като някой се беше заиграл със нежните им стебла.
И така неусетно, достигнахме до района около х.Пейова бука.
Както нямаше никой друг, така изведнъж изпълзяха туристи от няколко посоки, включително групичка мотори, които огласиха с мощния си рев горските усои.
Х.Пейова бука е наречена на името на вековен бук, който се намира в близост до нея. Интересното е, че има извор в неговото подножие.
Букът беше украсен също така от дървесни гъби, които слисано мълчаха от цялото това внимание, изсипано върху тях.
Един от туристите, които срещнахме беше се облегнал на бука и събираше енергия от него.
Всяко дърво излъчва енергия и бука, заедно с дъба, брезата и бора са едни от най-лековитите. Особено полезно за вашата хармония и душевен баланс е ако прегърнете дървото и обмените енергия с него!
Х.Пейова бука е построена от местната ловна дружина. Надморската височина на която се изкачихме беше 1187m. Има също така други 2 заслона в съседство.
Възползвахме се от масичките и пейките пред хижата и подобаващо отбелязахме финала на тази прекрасна разходка.
Заключение
Пътечката от село Долни Пасарел до х.Пейова бука е великолепна възможност да отскочите наблизо до София и да поскитате из горските дебри на Плана планина без особено физическо натоварване.
Гледките от високо са изумителни и виждате не една, а няколко планини в дланта си. Приятна разходка!
Други маршрути наблизо са крепостта Урвич , Кокалянския манастир и връх Манастирище.