Разстояние от началото до края на пътеката и обратно – 1.30ч
GPS координати: 43.187208, 24.159922
Степен на трудност: лека
Екопътека Геопарк Искър-Панега започва от паркинг до табелата за Луковит по пътя между София и Плевен. Паркингът е доста голям и има каравана за скара и напитки както и туристически информационен център.
Пътеката предлага разнообразни условия за приключенски, алтернативен, спеоложки и алпийски туризъм.
Река Златна Панега, специфична в тази част със синьо-зеления си цвят, започва от карстовия извор „Глава Панега“. Нейното име в миналото е било Панакс.Има поверие от древността, че е имала лечебни качества.
Пътеката е лека и удобна за семейства с деца.Има няколко места с беседки за барбекюта. Доста е популярна, ние изчаквахме през цялото време големи групи от туристи, така че ако търсите спокойствие и уединение с природата, елате в по-нетрадиционен ден и час за да избегнете тълпите.
Начало на Геопарк Искър-Панега
Има 2 опции в началото. Официалният вход е през малка арка символизираща пещерата Проходна с двете култови очи. След нея има съвсем кратък участък, по който трябва да се спуснете по по-стръмни стълби.
Алтернативният по-лесен вариант е зад туристическия пункт на паркинга откъдето започва широка пътека надолу по хълма, с която пропускате стръмните стълбички.
След по-горе споменатите стръмни стълбички минаваме покрай беседка, на която има стрелка Екопътека и следваме стрелката ( внимаваме да не се объркаме и тръгнем по мостчето).
Пътеката се вие покрай река Златна панега и минаваме през няколко мостчета откъдето можем да се любуваме на тюркоазените багри на водата.
Природни дадености
В геопарка може да се насладите освен на сюреалистичните лазурени нюанси на реката, приказните карстови форми, които ограждат хоризонта и на удивителното биоразнообразие.
Отвсякъде се чуват песните на жабките и пърхат азурените крила на водните кончета и пеперудите.
Майката природа е сплела навсякъде венци от лиани, по дърветата и в реката, които приветстват пътешественика.
Преминаваме през 2 дървени платформи, в подножието на скалата, откъдето можем да се насладим от близо на божествената гледка към реката.
Не пропускаме една от атракциите на пътеката преди финала. Пещера Темната дупка, която не е облагородена и пригодна за посещения. В Темната дупка са намерени следи от първите Homo Sapiens живели някога!
Финал на Геопарк Искър-Панега
Стигаме до финала на по-комерсиалната част от пътеката, полянка с беседки и скамейки за пикник. По-нататък пътеката е значително по-неподържана и потока на хора намалява.
В заключение, горещо препоръчвам пътеката за всички желаещи да се докоснат до живописните етюди на природата. Да акцентувам, че тя е „фотографска“ екопътека, така че грабвайте телефоните и в атака!
Кратко видео:
Посетете Дупката и Слончето в с.Ъглен
Много красиво и интересно място за разходка. Ще го посетя със сигурност!