GPS координати старт за водопада: 42.41285,22.68328
GPS координати финал водопад: 42.41296, 22.68519
Разстояние: 1ч общо (до водопада и обратно), 2.3км общо
Степен на трудност: ★☆☆☆☆
GPS track:
Разходката до водопад Полска скакавица предлага едно уникално изживяване – минаване ЗАД завесата на водопада отзад.
Екопътеката до водопада е сравнително нова, направена на няколко нива, включва различни трасета и предлага поглед към водопада от различни переспективи.
Как да стигнем до водопад Полска скакавица?
Водопад Полска скакавица се намира до село Полска скакавица, община Кюстендил. Денивелацията до най-горната му точка е около 70 m, а основният пад е 53 m.
Водопад Полска скакавица е интересен също с факта, че вместо да намалява, той добавя към своите размери заради водите на реката обогатени с калциев карбонат. Той е активен целогодишно.
От София, началото на екопътеката се достига с кола за около 2 часа.
Пътеката до водопада е лека и се минава на един дъх. Предлага много приятна панорама към околността около водопада. Добре маркирана е и няма къде да се заблудите.
В началото на с.Полска скакавица се прави остър завой надясно и се кара по черен път до махалата откъдето започва екопътеката на водопада. Ако искате да се поразходите можете да оставите колата си в селото и оттам да повървите до махалата.
Ние паркирахме на широко място преди махалата и достигнахме началото на екопътеката. Там имаше къща за гости и кръчма, като може би кръчмата работи в друг сезон.
Тъй като екопътеката има няколко различни кръга, ще ви предложа маршрут по който да видите обектите във възходяща кулминация и да не пропуснете нещо.
След няколко метра по екопътеката достигате първото кръстовище.
Оттък препоръчвам да завиете надясно, да минете през частен двор на къща ( знам че звучи странно), след това по мостче и да достигнете църквата Св. Димитър, която се намира на горното ниво на водопада.
Собствениците на къщата бяха там като минахме, поздравихме и нямаше проблем с достигането до църквата.
Реката, която захранва водопада е Големи (Широки) дол, десен приток на р.Струма и въпреки гръмкото ѝ име, може би заради сезона беше по-скоро рекичка. Удиви ни как формира толкова мощен водопад.
Църквата Свети Димитър се е сгушила на това невероятно място откъдето започва пада на водопада.
Храмът е изграден върху основи на по-стара средновековна църква.
Беше затворена, но дори само сградата ѝ беше интересна в комбинация с мястото, където се намира.
Върнахме се на основната пътека и продължихме до следващото кръстовище (42.41365, 22.68304), където избрахме да последваме екопътеката.
Тя е направена на няколко кръга и доколкото се ориентирахме от картата може да бъде мината и по по-външен кръг още от началото на екопътеката при махалата.
Разходката по екопътеката беше много приятна и радваше с прекрасни гледки към местността наоколо и водопада отдалеч.
Малко отклонение преди да стигнете водопада е отбивката за изгледна площадка Драганова скала. Там има маса, пейки и възможност за барбекю.
Докато похапвате, пред вас с цялото си великопепие позира водопад Полска скакавица.
Върнахме се на екопътеката и преди да завием надясно към водопада по едно мостче, продължихме напред и отидохме на малка полянка, откъдето също имаше хубава далечна переспектива към водопада.
Полянката се намира на пътеката ако идвате до водопада с влак и пътувате до гара Скакавица.
Върнахме се и продължихме по мостчето. Имаше табелка с култовото за България име „Дяволски мост„, което ни развесели.
При водопад Полска скакавица
Следваше кратко катерене по дървените стълбички изградени около екопътеката.
Достигнахме долното ниво 1 на водопада.
Това е може би най-интригуващото ниво, защото можете да минете зад булото на водопада и да имате незабравима гледка през водната завеса.
Скалите в подножието на падащата вода бяха облекли зелени премени и се радваха на величието на стихията изливаща се върху тях.
Минахме зад водната пелена. Мястото е спотаено между няколко скали и усещането е, че гледате един необикновен порой през прозорче от сгушена къщичка.
Отстрани на водопада има малка пещеричка, откъдето приказната феерия продължи.
Подгответе си подходящо облекло, освен ако нямате намерение да се плицикате под водната струя, което е невероятно изживяване през лятото.
Изумени от видяното, продължихме напред към издадена панорамна площадка между ниво 1 и 2, откъдето се порадвахме на красивия пад и църквата Св.Димитър надзираваща отгоре хоризонта.
Стигнахме до кръстопът, където имаше табела обозначаща ниво 2. Оттук по-късно се върнахме обратно до началото по пътечка в гората, а не по обиколната екопътека.
Ниво 2 предложи прекрасна гледка към водния низ от гирлянди отблизо и красивите скали зад тях.
Техният необикновен цвят се дължи на зеленикаво-шуплестия варовик /бигор/.
Понамокрихме се и тук, това си е част от удоволствието да посетиш водопад.
Върнахме се на кръстопътя с табелките който споменах по-горе и поехме по пътека в гората. Преходът не разочарова с интересните скални форми, които смълчано ни наблюдаваха.
И тук, о изненада! Още една пещеричка, кокетно оформена с дървени пънчета. Имаше си дори комин ( отвор отгоре в скалата)!
За някои от скалните ниши преданието говори, че са били обитавани от монаси, включително и св. Йоан Рилски.
Не на последно място, плодородният Кюстендилски край ни дари с невероятни ябълки, които набрахме по пътя и направих любимия ми ябълков пай. Част от презентацията беше и ароматния чай от шипки, които също бяха събрани по трасето. М-м-м..
Финал
Преходът до водопад Полска скакавица е невероятно удоволствие, заради уникалното природно образувание, гледките наоколо и добре оформен лек маршрут.
Видео:
Други интересни маршрути в област Кюстендил: тук